Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^Back to Top
facebook

RUCH (bardzo) ROZWIJAJĄCY Weroniki Sherborne

Witajcie!

Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam

zabawy oparte na metodzie Ruchu Rozwijającego. 

Co to takiego?  Jest to zestaw zabaw ruchowych

(relacji między partnerami) dobranych w taki sposób, aby wspierać rozwój:

-fizyczny

-społeczny

-emocjonalny

-poznawczy


Wypróbujecie tego w domu! Poniżej zamieszczam scenariusz.

Cele ogólne:

-        Rozwijanie sprawności fizycznej;

-        Wzmacnianie więzi emocjonalnych.

 

Cele edukacyjne (rozwój poznawczy i ruchowy), przedszkolak:

-        Rozwija orientację w schemacie ciała;

-        Potrafi dzielić przestrzeń z innymi;

-        Poprawia sprawność fizyczną;

-        Orientuje się w przestrzeni;

 

Cele terapeutyczne (rozwój emocjonalny i społeczny), przedszkolak:

-        Chętnie bierze udział w zajęciach ruchowych;

-        Nabiera pewność siebie;

-        Spędza miło czas z Rodzicem.

 

Metody:

-        Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne;

 

Środki dydaktyczne:

koc, materace, muzyka klasyczna, odtwarzacz.

 

Przebieg zabaw:

 

1.      Ćwiczenia rozwijające świadomość własnego ciała i orientację w przestrzeni

 

       Rodzic mówi daną część ciała i co nią trzeba zrobić

(uderzanie piętami o podłogę, stukanie kolan o siebie, masowanie ud, poklepywanie);

      “Moje-twoje” - dziecko z rodzicem siada naprzeciw siebie

i wykonują różne czynności (wskazywanie swojego czoła i partnera,

mruganie jednym okiem, chwytanie za swoje ucho i partnera,

poklepywanie swojego kolana i partnera);

      “Przechadzka w parach” - rodzic prowadzi za rękę dziecko,

najpierw z otwartymi oczami, później dziecko zamyka oczy.

Najpierw zwyczajnie po ziemi, następnie po zwiniętym kocu- jak po "kładce".

 

3. Ćwiczenia oparte na relacji “z” (relacji opiekuńczej)

 

      “Fotelik” - dorosły siedzi w rozkroku, obejmuje siedzące

przed nim dziecko, kołysanie dziecka na boki, w przód i tył;

      “Rolowanie” - Rodzic kładzie dziecko w poprzek na kolanach,

roluje je z ud do stóp oraz z powrotem, powtarza kilkakrotnie;

      “Wycieczka” - dorosły staje obok leżącego na plecach dziecka,

trzymając dziecko za nogi przeciąga je w różne kierunki;

      “Cyrkowiec” - dorosły siedzi po “turecku”,

dziecko staje na kolanach dorosłego trzymając je za ręce, można lekko ruszać kolanami;

      “Kaskader” - dorosły siedzi w lekkim rozkroku,

dziecko stoi za plecami rodzica, kładzie się brzuchem

na ramieniu dorosłego i podtrzymywane wykonuje przewrót

w przód, lądując plecami na jego kolanach;

      “Podróże na kocu” - dziecko siada na kocu,

dorosły trzyma za brzeg koca i ciągnie po pokoju.

      “Jasno-ciemno” - dziecko siedzi ,

obok stoi dorosły i wachluje nad nimi kocem, zakrywając i odkrywając dziecko.

 

4. Ćwiczenia oparte na relacji “przeciwko” (relacja mocy i energii)

 

      “Spychacz” - rodzic i dziecko siedzą plecami do siebie, próbują przepchnąć siebie plecami;

      “Odklejanie” - dziecko kładzie się na plecach i "przykleja" się do podłogi, dorosły próbuje je odkleić , zamiana;

      “Paczka” - dziecko siedzi skulone na podłodze, mocno ściska ręce i nogi,

układem ciała przypominając zawiązaną paczkę, dorosły klęcząc

przy nim próbuje otworzyć paczkę, zamiana;

      “Wspinaczka” - dorosły stoi w rozkroku z lekko ugiętymi kolanami

i rękami rozłożonymi do boku, dziecko próbuje się “wdrapać”

(rodzic dyskretnie asekuruje dziecko);

      “Naleśnik” - rodzice zawijają leżące na kocu dziecko tak,

aby wystawała tylko głowa, dziecko próbuje wydostać się pułapki;

 

5. Ćwiczenia oparte na relacji “razem” (relacja partnerska)

 

      “Piłowanie drewna” - rodzic i dziecko siedzą naprzeciw

siebie w rozkroku i trzymając się za ręce, na przemian kładą się

na plecach na podłodze ciągle trzymając się za ręce;

      “Mała piramida” - dorosły stoi naprzeciw dziecka z lekko ugiętymi kolanami, trzyma je za ręce, dziecko staje na udach dorosłego, lekko odchyla się do tyłu;

      “Huśtawka” - 2 dorosłych roluje koc i chwyta za jego końce,

dziecko siada na środku koca jak na huśtawce, dorośli unoszą koc

wraz z dziećmi, lekko kołyszą je w przód i w tył;

 

6. Ćwiczenia twórczo-relaksacyjne

 

Dziecko kładzie się na brzuchu, rodzic wykonuje na plecach masażyk.

Może być on połączony z opowieścią, np o pieczeniu ciasta.